1. Anasayfa
 2. Araba

Araba Neden Su Eksiltir ?

Araba Neden Su Eksiltir ?
Araba Neden Su Eksiltir
0

Araçlarda su eksilmesi ciddi bir problem olarak görülmekte ve araba neden su eksiltir?  Sorusunun yanıtı önem kazanmaktadır. Özellikle bu tarz sorunların olması halinde sıkıntı yaşanması kaçınılmaz bir durumdur. Araçlar yüzünden su eksilmesi birçok farklı sebeplerle meydana gelebilmektedir. Genellikle sızıntı şeklinde ön plana çıkmakta olsa dahi bu durum üzerinden  değişik nedenlerde ortaya çıkabilmektedir. Arabalardaki su eksilmesi durumu gazlı, benzinli ve dizel araca göre de değişiklik göstermektedir.

Arabanın su eksiltmesi nedenleri içinde ilk olarak radyatör üst kapağının yanmış olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda radyatör üzerinden su sızıntısı yaşanmaktadır. Radyatör boru üzerindeki bağlantı kısımları gevşemiş olabilmektedir. Motor su hortumu üzerinde çatlak ya da delik olma ihtimali de yüksektir. Su deposunda çatlak meydana gelmişse bu da su eksilmesine neden olabilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı araçta su eksilmesi meydana geldiği zaman araba su eksiltme belirtileri iyi bilindiği zaman kişiler buna daha çabuk müdahale edebilirler. Yani aracı aralıklarla rolantide çalıştırarak gaz vermek gibi yöntemlerle su eksiltmesi varsa su araç içine ya da dışına akmaktadır.

gazlı araba neden su eksiltir
gazlı araba neden su eksiltir

Arabanın su eksiltme nedenleri şu şekilde belirtilmektedir:

 1. Soğutma Sistemi Boruları

  Motor soğutma sisteminin boruları kauçuk ya da plastik malzemeden üretilmektedir. Sürekli ısınan ve motoru kapattıktan sonra soğumakta olan bu borular çatlayabilir ya da delinebilir. Genellikle eski model arabalar için su eksilmesinin nedenlerinden biri budur. Özellikle de antifriz koyulduğu zaman su eksiltme problemi yaşandığında su geçen boruların kontrol ettirilmesi gerekmektedir.

  • Radyatör Delinmesi

  Kalorifer peteğine benzemekte olan radyatör aracın ön kısmından almakta olduğu hava ile suyu anlık olarak soğutmaktadır. Radyatörün delinmesi noktasında da su eksiltmesi yaşanmaktadır. Pas, korozyon ve zamanla kılcal delikler oluşmaya başladıkça araç suyu eksilmektedir. Radyatör neden delinir? Sorusunun yanıtı olarak da delik oluşmasına bağlı olarak radyatörün delindiği ortaya çıkmaktadır.

  • Devirdaim Arızası

  Genellikle V kayışından tahrik alıp motorun dönme hızına göre soğutma ısısı motorda sirkülasyonu sağlamakta olan devirdaim pompası motora conta ile montajlanır. Contanın zamanla deforme olması parçanın delinmesi halinde suyun eksilmesi ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden devirdaim pompasının düzenli olarak değiştirilmesi gerekmektedir.

  • Silindir Kapak Contası Yanması

  Aralarında en maliyetli olan arıza türlerinden olan silindir kapak contası yanmaktadır. Contanın işlevini yerine getirememesi durumunda yanma odasına karışmakta olan soğutma sıvısı aracı olumsuz olarak etkilemektedir. Hem aracın düzensiz çalışması hem de ciddi oranda su eksiltmesinin olması ciddi sorunlara yol açmaktadır. Genellikle hararet yapmakta olan araçlarda oluşan conta yanması çok eski arabalarda hararet olmadan da yanabilmektedir. Su eksilten aracın arızası nedir? Sorusunun yanıtı olarak arabanın çalışmaması ve tam olarak kullanılamaması sorunuyla karşılaşılmaktadır.

  • Yedek Su Deposu Kapağı Arızası

  Genellikle kişiler tarafından ihmal edilmekte olan ve su eksiltme problemlerinin içinde yer alan genleşme kabı kapağının işlevini kaybetmesiyle araç su eksiltmektedir. Yüksek basınçla çalışmakta olan soğutma sisteminin çıkış yolu ise sarı kapaktır. Bu kapak depoya tam olarak oturmazsa, arada boşluk varsa bu durum suyun buhar olarak çıkmasına ve su eksiltilmesine neden olmaktadır. Radyatör kapağı arızası da aynı şekilde aracın  hararet yapmasına neden olabilmektedir.

  Gazlı Araba Su Eksiltirse Ne Yapılır?

  Karbüratörlü veya sıralı sistem fark etmeksizin LPG beyni su kullanmak üzere çalışmaktadır. Özellikle de sıvı haldeki gazın çalışabilmesi adına yanıcı gaz hale dönüşebilmesi ısınmaya bağlıdır. Bu yüzden motor suyu kısmı dolaşım göstermek için su kullanılmaktadır. Bu durumlarda gazlı araba su eksiltirse ne yapılır?

  Regülatör bağlantı hortumlarının kontrol edilmesi ve buradaki sorunların tespit edilmesi gerekmektedir. Doğrudan regülatör arızası olabilir ve servis desteği gerekmektedir. Kelepçe ve bağlantı sorunlarına karşı da kontrol gerçekleştirilmelidir.

  Araba Neden Su Eksiltir
  Araba Neden Su Eksiltir

  Benzinli  Araba Su Eksiltirse Ne Yapılır?

  Benzinli araçlarda genellikle su eksiltmenin nedenleri birden çok şekilde açıklanabilmektedir. Özellikle kaçak noktası genellikle üst kapak contası gibi alanlarda sorun oluşmaktadır. Radyatörde meydana gelmekte olan sorunun çözümlenmesi açısından su kaçağı önleyicisi olan ürünleri ve kapakları kullanmak tavsiye edilmektedir. Su kaçağını önlemekte olan bu parçalar ve ürünler ile sorun ortadan kalkmakta ve problemin önemli oranı giderilmektedir. Bu nedenle benzinli araba su eksiltirse ne yapılır? Sorusunun yanıtı olarak belirtilenler dikkate alınmalıdır.

  Dizel Araba Su Eksiltirse Ne Yapılır?

  Gazlı ve benzinli olan araçlarla beraber dizel araçlarda su kaçırabilmektedir. Bu durum soğutma sisteminin herhangi bir alanında meydana gelebilmektedir. Ayrıca radyatör üzerinde de meydana gelebilecek olan kaçaklar dizel araçlar içinde geçerlidir.

  Devirdaim pompasının kaçakları kontrol edilerek buna çözüm bulunmalıdır. Su radyatör kaçaklarına uygun şekilde önleyici çözümler gerekmektedir. Blok tapaları kontrol edilmelidir. Kalorifer kaçaklarına karşı önlem alınmalıdır. Farklı noktalarda meydana gelmiş olan conta kaçaklarını önlemek adına değişiklik yapılmalıdır. Tüm bu çözümler sayesinde dizel araba su eksiltirse ne yapılır? Sorusunun yanıtını almak mümkün olmaktadır.

  BU YAZIYA TEPKİ VER!
  • 0
   _ok_g_zel
   Çok Güzel
  • 0
   alki_
   ALKIŞ
  • 0
   part_
   PARTİ
  • 0
   be_end_m
   BEĞENDİM

  Temelbilgi.com Olarak Aradığınız Her Türlü Bilgiyi Paylaşıyoruz. Temel Bilgi - Aradığınız Her Bilgi Burada! Bilgili olmak için temelbilgi.com'u her gün ziyaret edebilirsiniz.

  Yazarın Profili
  İlginizi Çekebilir