1. Anasayfa
 2. Araba

Fren Diski Nedir, Neden Paslanır?

Fren Diski Nedir, Neden Paslanır?
0

Fren Disklerinin Paslanma Nedenleri nedir, Araçlarımızın güvenlikleri açısından oldukça önemli parçaları arasında yer alan fren disklerinin zaman içerisinde paslanması çok sık karşılaştığımız durum olmasa da karşımıza çıkabilmektedir. Fren Disklerinin Paslanma Nedenleri arasında nelerin olduğunu siz değerli okurlarımız ile paylaşmak istiyoruz.

Araçların yol güvenliğini sağlaması açısından metal parçalar üzerine dayalı olan fren sisteminde yer alan disklerin paslanmasının ana nedeninin uzun süre kullanılmaması olduğunu belirtelim.

Diğer Araba Makaleleri için Tıklayın

Neden Paslanır?

Uzun süre kullanılmamış olan araçların disklerinin su ile temas etmesinden sonra ufak tefek paslanmalar ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni de metal parçaların paslanmasında en etkili olan su bileşeninin metal ile temas etmesidir. Araç uzun süre kullanılmamış ve nemli ve sulu bir ortamda ise aracınızın fren disklerinde ciddi sorunlar oluşmasına neden olmaktadır. Bu sorun ile karşı karşıya kalmamak için aracınızın uzun süre sabit kalmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Fren Disklerinin Paslanmasını nasıl önleriz?

Bunun önlemek için fren disklerine temas eden balata parçalarının orijinallerinin kullanılması önerilmektedir. Yan sanayi olarak üretilen balataların özellikle de tam boyut ile oturmaması zaman içerisinde disklerde paslanmalara yol açmaktadır. Aynı zamanda paslanmalar ile birlikte balataların sıkı tutmaması ve fren disklerinde aşınmaların yüksek boyutlara ulaşmasına neden olmaktadır.

Fren disklerinde yer alan tutunmaların balatalar ile teması ne kadar fazla olursa, fren diskleri üzerinde oluşması muhtemel olan pasların kullanım süresinde temizlenmesi de o kadar fazla olacaktır. Sürtünme ile aracın durduğunu düşündüğümüz zaman ortaya çıkan baskının da fren diskleri üzerinde yer alan paslanmaları ortadan kaldıracak olmasından dolayı belirttiğimiz gibi orijinal balata kullanıma özen göstermeniz gerekmektedir.

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 0
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 1
  be_end_m
  BEĞENDİM

Temelbilgi.com Olarak Aradığınız Her Türlü Bilgiyi Paylaşıyoruz. Temel Bilgi - Aradığınız Her Bilgi Burada! Bilgili olmak için temelbilgi.com'u her gün ziyaret edebilirsiniz.

Yazarın Profili