1. Anasayfa
 2. Araba

Kaliteli Bir Oto Ses Sistemi Nasıl Oluşturulur?

Kaliteli Bir Oto Ses Sistemi Nasıl Oluşturulur?
0

Kaliteli bir araç ses sistemi, en gürültülü ya da en pahalı olan demek değildir. Araç ses sisteminin kaliteli olması, sizin beklentilerinizi karşılaması anlamına gelir. Kaliteli ürünler sayesinde beklentinizi karşılayan bir araç ses sistemi ideal olandır.

Oto Ses Sistemi Nedir?

Üst düzey bir ev ses sistemi, çeşitli kablolarla bağlanan ayrı elektronik bileşenler kullanır. Bir araçta yer çok önemli olduğundan, otomobil üreticileri bu bileşenlerin mümkün olduğu kadar çoğunu tek bir cihaza, ana üniteye sığdırmak zorundadır. Bu nedenle, ana ünite birden çok görevi yerine getirir, ancak iki ana işlevi; bir araçtaki genel sistem sesini ve çeşitli ses kaynaklarını kontrol etmektir.

Otomotiv tarihine dönüp baktığınızda, AM radyo yıllarca bir arabadaki tek ses kaynağıydı. Ardından FM ve kaset gibi formatlar geldi. Artık çoğu araçta CD çalar, Usb ve Bluetooth sistemleri mevcuttur. Bluetooth sesli ana üniteler, uyumlu bir cep telefonundan kablosuz olarak aktarılan müziği de çalabilir.

Sistemin ses seviyesini kontrol etmenin yanı sıra, ana üniteler genellikle sesi dinleyicinin zevkine göre ayarlamak için bas ve tiz gibi temel ton kontrollerini içerir. Çoğu ses sistemi, hareket halindeki bir araçtaki ortam gürültüsüne bağlı olarak sesi otomatik olarak ayarlayan sinyal işlemeyi de içerir. Bazı üst düzey OEM ses sistemlerinde ayrıca ayrı bir subwoofer ve subwoofer seviyesi kontrolleri bulunur.
İlginizi Çekebilir: Oto Teyp Çeşitleri Nelerdir? Hangisini Seçmelisiniz?

Kaliteli Ses Sistemi İçin Nelere İhtiyacınız Var?

Aracınızın mevcut ses sistemini değiştirmek istiyorsanız, işe öncelikle bu ses sistemini değerlendirmekle başlamalısınız. Değerlendirme sonrası oto teybinizi değiştirmek isteyebilir, iyi bir amplifikatör talep edebilir ya da bagaj kısmına subwoofer eklemeyi düşünebilirsiniz. Kaliteli bir araç ses sistemi için ihtiyacınız olan 5 ana parça bulunur.

Hoparlör: Oto hoparlör seçimi, bir araba ses sistemini yükseltmek için kullanılabilecek en iyi bileşenlerden biridir. Fabrika stereosunu devre dışı bıraksanız bile, yeni birinci sınıf hoparlörler takmak stereonun ses kalitesinde gözle görülür bir iyileşme sağlayacaktır. Oto hoparlör seçimi yaparken, fabrika stereo sisteminizle veya yeni ana ünitenizle, amfinizle ve arabanızla uyumlu yüksek kaliteli hoparlör seçmek gerekir.

Amplifikatör: Müziğinizin sesini yükseltmeyi seviyorsanız veya sesini yeterince açamıyorsanız, yeni bir amplifikatörün zamanı gelmiş demektir. Yeni amfiniz müzik setinizle uyumlu olmalıdır, bu nedenle stereonuzun ön amfi çıkışları yoksa hat seviyesi girişler yerine hoparlör seviyesi girişleri olan bir amfi takmayı düşünmelisiniz.

Subwoofer: Araç stereo sisteminizde bas yoksa, araç stereo kalitesini yükseltmeniz için bir subwoofer çok önemlidir. Amplifikatör eklerken, daha zengin bir bas sesi için bir subwoofer da ekleyebilirsiniz veya hoparlör seviyesinde girişlere sahip güçlü bir subwoofer tercih edebilirsiniz.

Ana Ünite: Fabrika sistemini tamamen çıkarmak istediğinizde ana ünite en önemli parça haline gelebilir. Ana ünite ile hoparlörün birbiriyle uyumlu olarak çalışabilmesi gerekir. Bunun haricinde GPS navigasyon, dokunmatik ekran işlevi, bluetooth bağlantısı gibi ekstra özelliklerin olduğu bir ana ünite tercih edilebilir.

Dijital Ses İşlemcisi: Tüm hoparlörlerden gelen sesi iyileştirmek istiyorsanız, bir dijital ses işlemcisi kullanabilirsiniz. Bası artırırken frekans yanıtı tepe noktalarından (gür bas ve tiz yüksek frekanslar) kurtulmayı sağlar.

digicom

Kaliteli Ses Sistemi Ürünleri

Kaliteli bir araç ses sistemi yaratmanın en iyi yolunun kaliteli ürünler kullanmak ve beklentilere karar vermek olduğunu biliyorsunuz. Digicom ile piyasaya sunulan oto araç sistemleri; beklentinizin üzerinde performans sağlayabilir, uzun yıllar kullanılabilir, geniş ürün gamı sayesinde herkese hitap edebilir.

Digicom Oto Ses Sistemleri‘nde tercih edebileceğiniz ürünler aşağıdaki gibidir;

• Oto hoparlörler,
• Oto subwooferlar,
• Oto multimedya sistemleri,
• Oto mekanizmasız radyolar,
• Oto CD radyolar,
• Oto amplifikatörler,
• Oto aksesuarlar.

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 0
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM

Temelbilgi.com Olarak Aradığınız Her Türlü Bilgiyi Paylaşıyoruz. Temel Bilgi - Aradığınız Her Bilgi Burada! Bilgili olmak için temelbilgi.com'u her gün ziyaret edebilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir