1. Anasayfa
 2. Araba

LPG’li araç neden Motor Arıza Lambası Yakar?

LPG’li araç neden Motor Arıza Lambası Yakar?
0

LPG’li araç neden Motor Arıza Lambası Yakar sorusuu çok alıyoruz, Ülkemizde araç kullananların büyük bir kısmının LPG’li araçlara binmesi beraberinde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Özelikle de LPG’li araçların yakmış olduğu motor arıza lambalarının normal bir sorunmuş gibi kabullenilmiş olduğunu biliyoruz. Bu yüzden de LPG’li araç neden Motor Arıza Lambası Yakar? Sorusu hakkında merak eden araç kullanıcıları için gerçekleri açıklamak istiyoruz.

LPG’li Araç Neden Motor Arıza Lambasını Yakar?

LPG’nin motor arıza lambasının aslında yakmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Halk arasında her ne kadar kabul görmüş bir durum olsa da bu durumun aslında normal olmadığını açıklayalım.

 • LPG montajı yapılan sırada LPG hortumlarının uzun takılması ve uygun yerlere takılmaması motor arıza lambasının yanma nedenleri arasında gelmektedir.
 • LPG yakıtı sırasında fakir karışım oranın yüksek olması da aracın motor arıza lambasına yakmasına neden olmaktadır.
 • Otomobillerin LPG’ye geçme sıcaklığının 40 derece olduğunu ancak bunu yapılan ayarlar ile daha düşük seviyelerde tutulduğunu belirtelim. Bu yüzden de karışım sırasında gerekli ısıyı algılamayan motorun arıza lambasını yakma durumu söz konusu olmaktadır.
 • ECU diye adlandırılan sistemin iyi ayarlanmaması. Enjektör mili olarak adlandırılan ve burada milisaniye işlemlerin olduğu zengin ve fakir karışımların açtığı sıkıntılarda motor arıza lambalarını yakmaktadır.
 • LPG ayarında araçlara yüklenen kalibrasyon ayarlarının her otomobil için aynı olmamasına rağmen LPG ayarı yapan ustaların her aracın aynı olması gibi aynı ayarları yüklemesi.
 • LPG modellerinin farklı olduğu gibi bu LPG’lerinde farklı enjektörler kullandığını biliyoruz. Bu yüzden de farklı modellere takılan bu enjektörlerin de motor arıza lambalarını yaktığını ve buna neden olduğunu belirtelim.

Motor Arıza Lambası Nasıl Söner?

Bu konuda mutlaka ama mutlaka aracı aldatıcı yöntemlere başvurmayınız. Özelikle de motor arıza lambasının kablosunun çekilmesi ve aracın egzozuna takılan ekstra parçaların aracı aldatmak olduğunu ve bunların kalıcı sorunlar olmadığını belirtelim. Bu yüzden de bu tarz bir sorun ile karşı karşıya kalmamak ve ileride ciddi sorunlar uğraşmamak adına belirttiğimiz adımları takip ederek sorunun gerçek nedenini bulup sorunu çözdürmenizi öneriyoruz

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 0
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM

Temelbilgi.com Olarak Aradığınız Her Türlü Bilgiyi Paylaşıyoruz. Temel Bilgi - Aradığınız Her Bilgi Burada! Bilgili olmak için temelbilgi.com'u her gün ziyaret edebilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir