1. Anasayfa
 2. Atatürk
Trendlerdeki Yazı

Atatürk’ün Hayatı Kısa 2022 Güncel

Atatürk’ün Hayatı Kısa 2022 Güncel
0

Atatürk’ün hayatı sadece Türk tarihi için değil aynı zamanda dünya tarihi için de önem taşır. Çünkü gerek siyasi gerekse de askeri kişiliği ile oldukça önemlidir. Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Babası Ali Rıza Efendi, annesi ise Zübeyde Hanım’dır. Atatürk’ün hayatı için en önemli olaylar yaşadığı dönemde meydana gelmiştir. 1880’lü yılların sonunda Osmanlı devleti pek çok anlamda zorluk yaşamaktadır. Askeri anlamda yaşanan başarısızlıkların yanında ekonomik açıdan da büyük güçlükler sürmektedir.

Atatürkün hayatı
Atatürk’ün hayatı

Atatürk’ün Eğitimi

Mustafa Kemal okumaya karşı her zaman istekli olmuş ve bunun karşılığında da eğitim hayatında başarılı bir öğrenci olmuştur. İlkokul eğitimini mahalle mektebinde ve daha seküler eğitim veren Şemsi Efendi Okulunda almıştır. Sonrasında ise Selanik Mülkiye Rüştiyesi ve Askeri Rüştiyeye gitmiştir. Lise eğitimini ise Selanik Askeri İdadisi’nde tamamlamıştır.

Üniversite eğitimi ise İstanbul Harp Akademisi’nde tamamlanmıştır. Özellikle genç yaşlardan itibaren Osmanlı devletinin düştüğü kötü durum yüzünden kendisini kötü hissetmiş, bu duruma farklı çözümler düşünmüştür.

Atatürk'ün Hayatı
Atatürk’ün Hayatı

Atatürk’ün Askeri Kariyeri

1914 yılında I. Dünya Savaşı’na Osmanlı devletinin de katılması ile birlikte Atatürk’ün hayatı farklı bir evreye girmiştir. Bu dönemde başta Çanakkale Cephesi olmak üzere farklı cephelerde komutanlık yapmıştır. Dünya Savaşı’ndan Osmanlı devletinin yenik ayrılması üzerine ise itilaf devletleri Anadolu’yu işgal etmiştir.

Atatürk ve Cumhuriyet

Anadolu’nun işgal edilmesi sonrasında Atatürk, Milli Mücadeleyi başlatmak için karar almıştır. Bunun için 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkmış ve civar bölgeleri dolaşarak örgütlenme çalışmalarını başlatmıştır. Devamında 23 Nisan 1920 tarihinde Millet Meclisi açılmıştır. Sonrasında ise Ankara Hükümeti, Anadolu’nun işgalden kurtulması için örgütlenmiş ve çalışmalar sürdürmüştür. 1921 yılında ise Atatürk, başkomutan seçilmiştir ve Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılması için büyük etkileri oldu. Meclis de Atatürk’ü mareşallik unvanı ile taltif etmiştir.

Atatürk'ün Hayatı
Atatürk’ün Hayatı

Cephedeki savaşlar bittikten ve Anadolu işgalden kurtulduktan sonra Atatürk, cumhuriyetin kurulmasını istemiştir. Mecliste yapılan oylama sonrasında Osmanlı devleti lağvedilmiş ve yerine Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Atatürk’ün hayatı 29 Ekim 1923 tarihinden vefat ettiği 10 Kasım 1938 tarihine kadar cumhurbaşkanı olarak devam etmiştir. Atatürk sadece bir asker değil aynı zamanda Türkiye’nin modern, kültür ve bilim sahibi bir ülke haline gelmesi için büyük çalışmalar yapmış devlet insanıdır. Atatürk’ün temellerini attığı yeni devlet çok kısa sürede medeni ülkeler seviyesine çıkmayı başaracaktır.

ataturk 1 8 8 1 124415294 123684442648200 553168574005626011 n
Atatürk’ün hayatı

Bunların dışında Atatürk hakkında bilinmeyen bilgiler adında bir yazı paylaştık. Bu eşsiz bilgileri okumanızı tavsiye ediyoruz. Atatürk’ün Okuduğu Okullar 2022 Güncel, kediler.online.

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 2
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 2
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 2
  be_end_m
  BEĞENDİM