1. Anasayfa
 2. Atatürk
Trendlerdeki Yazı

Atatürk’ün Okuduğu Okullar 2022 Güncel

Atatürk’ün Okuduğu Okullar 2022 Güncel
Atatürk'ün Okuduğu Okullar
3

Atatürk’ün okuduğu okullar askeri ve siyasi kişiliğinin şekillenmesinde etkili olmuştur. Eğitime ömrü boyunca çok önem veren Atatürk özellikle askeri okullarda eğitim aldığı için döneminin bilgilerine diğer okullara kıyasla çok daha çabuk şekilde varabilmiş, zamanın ruhunu da yakalayabilmiştir. Atatürk’ün gittiği okullar düşünce ve fikirlerinin oluşumunda son derece etkilidir.

Atatürk’ün İlk Gittiği Okullar

Atatürk’ün okuduğu okullar arasında ilk dönem okulu mahalle mektebidir. Bu okul, Atatürk’ün doğduğu mahalledeki okuldur. Mahalle mektebi dini eğitim verdiği için Atatürk bu okuldan ayrılmak istemiştir. Sonrasında ise Şemsi Efendi okuluna giderek ilkokulu tamamlamıştır. Sonrasında ise ortaokul eğitimi için Selanik’te bulunan Selanik Mülkiye Rüştiye’sine gitmiştir. Ancak askeri bir kariyer yapmak istediği için buradan da ayrılarak Selanik Askeri Rüştiye’sine geçiş yapmıştır. Asker olmak istediğine karar veren Atatürk’ün eğitim hayatı da sonrasında askeri okullarda devam edecektir.

Ataturk'ün okuduğu okullar
Ataturk’ün okuduğu okullar

Günümüz Makedonya topraklarında yer alan Manastır’da lise eğitimine başlamıştır. Manastır Askeri İdadisi yani lisesi özellikle Mustafa Kemal’in görüşlerinin şekillenmesi açısından etkili olmuştur. Bu lisede Batı düşüncesini keşfetmiş ve Osmanlı devletinin de içine düştüğü durumun zorluklarını net olarak algılamıştır.

Atatürk’ün Üniversite Eğitimi

Askeri liseden mezun olduktan sonra 1898 yılında İstanbul Harp Akademisine başlamıştır. Harp Akademisi günümüzde olduğu gibi döneminde de son derece önemli bir askeri üniversitedir.

Atatürk buradayken daha sonra Milli Mücadele döneminde yanında olacak İsmet İnönü, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy gibi pek çok isimle tanışmıştır. 1905 yılında Harp Akademisi’nden kurmay yüzbaşı rütbesi ile mezun olan Mustafa Kemal, aldığı eğitim sonucunda askerliğin çağın şartlarına göre yapılması gerektiğini düşünmüştür.

Atatürk'ün Okuduğu Okullar
Atatürk’ün Okuduğu Okullar

Bu kapsamda subay ve asker ilişkilerinin nasıl olması gerektiği üzerine çalışmalar kaleme almış, modern ordunun ihtiyaçlarının belirlenmesini sağlamıştır. Osmanlı Devleti’nin o dönemde çeşitli devletler ile savaşa girmesi sonucunda Mustafa Kemal cephede bizzat görev alarak subaylık becerilerini geliştirmiştir.

Atatürk’ün okuduğu okullar yaşamı boyunca kendisinde iz bırakmış ve çağdaş eğitimin ne kadar önemli olduğunu kendisinin net şekilde anlamasını sağlamıştır. Bu kapsamda Atatürk, Cumhuriyet kurulduktan sonra da eğitimin gelişmesi ve çağdaş standartlarda oluşması için adımlar atmıştır.

Atatürk’ün gittiği okullar şu şekildedir;

Atatürk’ün okuduğu okullar sırasıyla

 • Mahalle Mektebi
 • Şemsi Efendi Okulu
 • Selanik Mülkiye Rüştiyesi
 • Selanik Askeri Rüştiyesi
 • Manastır Askeri İdadisi
 • Harp Okulu
 • Harp Akademisi

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler 2021 Güncel

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 4
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 3
  alki_
  ALKIŞ
 • 1
  part_
  PARTİ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM

Yorumlar (3)

  Bir yanıt yazın