1. Anasayfa
 2. Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişim Nedir? Neden Önemlidir?

Kişisel Gelişim Nedir? Neden Önemlidir?
0

Kişisel gelişim nedir? sorusunun cevabı bu yazımda yer alıyor. Ayrıca kişisel gelişim kitapları ve kişisel gelişim hakkında daha fazla bilgi bu sayfadadır.

İnsanlar potansiyellerini artırmak ve en üst düzeye çıkarmak için hedefler belirlerler. Bu belirlenen hedefleri gerçekleştirmek için ise kişisel gelişimden yararlanırlar. Kişisel gelişim öyle bir süreçtir ki ömür boyu devam eder. Kişisel gelişmek kişisel güçlenmek anlamınada gelir. Kişisel gelişim ile olumlu ve etkili yaşam seçimleri ve kararları vermeyi planlamanızı öneririm.

Kişisel Gelişim Nedir? ve Neden Önemlidir?

kişisel gelişim nedir?
kişisel gelişim nedir?

Kişisel gelişim insanın potansiyelini arttırdığı için ve insana iyi şeyler kattığı için önemlidir. Kişisel gelişim olmasaydı insanlar ulaşabileceği maximum seviyeye hiç bir zaman ulaşamazdı. Ayrıca kişisel gelişim her açıdan önemlidir. Günümüzde ise kişisel gelişim hakkında bir çok fikir bulunmaktadır. Bu fikirlerden bir tanesi de Abraham Maslow‘un kendini gerçekleştirme sürecidir. Abraham Maslow‘un hiyerarşisinin en üstünde, kendini gerçekleştirme ihtiyacı vardır .

Kendini gerçekleştirme , herkesin ”olabileceği her şey haline gelme” arzusu anlamına gelmektedir. Abraham Maslow’a göre ise kendini gerçekleştirme, insanın özünde var olan potansiyeli tamamen açığa çıkarması ve bu potansiyeli en üst seviyede kullanabilmesidir.

Kişisel Gelişimi Yönetmek

Kişisel gelişim yönetilir mi? sorusunun cevabı tabiki evetdir. Kişisel gelişiminizi yönetebilirsiniz. Bunun için birkaç adım mevcuttur. Bu adımlar yazının devamında yer almaktadır.

1. Adım Kişisel Vizyon Geliştirmek

Kişisel gelişimi yapmakta bir amacınız varsa, kendinizi motive etmeyi daha kolay başarırsınız. O yüzden kişisel vizyonunuzu geliştirmelisiniz. Örneğin bir kaç yıl sonra veya 5 yıl sonra nerede olmak istiyorsunuz? ve neden bunu istiyorsunuz? bu sorulara dair net bir fikriniz olması gerekir. Bu amacınızı geliştirmenin önemli bir parçasıdır ve işinizi kolaylaştırır. Sonuç olarak vizyon sahibi olmak yetmez vizyonu da geliştirmek lazım ve unutmamalısınız ki vizyon ve başarı son derece kişiseldir.

2. Kişisel Gelişiminizi Planlama

Nerede olmak istiyorsunuz? Bu konuda net olduktan sonra olmak istediğiniz yere gitmek için planlama yapmanız gerekir. Verimli kişisel gelişim için planlama olmazsa olmazlardandır. Planlama yaparak planlama sürecini daha gerçekçi hale getirirsiniz. Örneğin adım adım metodunu planlamanızda kullanabilirsiniz. Küçük adamlarla başlayarak zaman içerisinde zor gelişimlerin üstesinden gelebilirsiniz.

3. İyileştirme Sürecini Başlatma

Kişisel gelişimdezayıf olduğunuz yönlerinizi geliştirmek için bu alanların üzerinde durmanız gerekiyor.

4. Kişisel Gelişiminizi Kaydetme

Kişisel gelişiminizin kaydını tutmak bazı kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrendiğiniz önemli gelişmeler ortaya çıktığında yazarsınız ve başarılarınızı gördüğünüzde motive olursunuz. Ben neler yapmışım diyerek baktığınızda başarılarla dolu bir sayfa gördüğünüzde kişisel gelişiminiz ister istemez olumlu yönde etkilenecektir. Becerilerinizi de bir sayfaya yazdığınızda becerilerinizin zamanla arttığını göreceksiniz. Bunlar standartlaştığında ise kişisel gelişim sürekli devam ediyor olacaktır.

5. Kişisel Gelişim Planlarını Gözden Geçirme ve Revize Etme

Kişisel gelişim planlarınızın ve gelişimlerinizi düzenli olarak gözden geçirmek, yaptıklarınızdan öğrenmenizi sağlar. Ayrıca faaliyetleriniz sizi hedeflerinize doğru ilerletmeye devam edecek ve vizyonunuzun sizinle alakalı kalmasını sağlayacaktır.

Kişisel Gelişim Kitap Önerileri

İyi Hissetmek kitabı kişisel gelişim kitap önerileri arasında yer almaktadır. Amerikalı Profesör David Burns tarafından yayınlanan bu kitap Bilişsel Davranışçı Terapi uygulamaları içeren bir self-help kitabıdır. Kitabın Türkçe’ye çevrilmiş hali bulunmaktadır.

Duygusal Zeka kitabı Psikolog Daniel Goleman’ın 1995 tarihli bir kitabıdır. Bu kitapta yazar kısaca başarı için duygusal zekanın IQ kadar önemli olduğunu belirtiyor. Kitabın Türkçe’ye çevrilmiş hali bulunmaktadır.

Mutluluk Tuzağı kitabı Dr.Russ Harris tarafından yazılmıştır. Yazar kitapta insanın farkında olmadan “Mutluluk Tuzağı”na nasıl düştüğünü anlatıyor. Kitabın türkçesi vardır.

59 Saniye: Azıcık Düşünün, Çok Şeyi Değiştirin kitabı ise başka bir kişisel gelişim kitabı önerisidir. Kitap Psikoloji profesörü Richard Wiseman tarafından yazılmıştır ve Türkçe çevrilmiş hali vardır.

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı kitabı eğitmen Stephen Covey tarafından yazılan bir kitaptır ve kişisel gelişim kitabı önerisidir. Kitabın İngilizcen Türkçeye çevrilmiş hali vardır. Kitabın konusu kişisel gelişimdir ve kendi kendine yardım kitabıdır.

Yazar Carmino Gallo tarafından yazılan Ted Gibi Konuş kitabı kişisel gelişim konulu bir kitapdır ve okumanızı öneririm. Kitabın Türkçeye çevrilmiş halide bulunmaktadır.

Kişisel gelişim kitaplarına Alışkanlıkların Gücü Özel ve İş Hayatımızda Alışkanlıklarımızın Ardında Ne Yatar? kitabını önerebilirim. Kitap 2018 yılında gazetici Charles Duhigg tarafından yayınlanmıştır. Kitapta alışkanlıkların neden var olduğu ve nasıl değiştirilebileceği anlatılmaktadır. Kitabın Türkçe çevrilmiş hali mevcuttur.

Temel bilgi twitter hesabı:@temel_bilgi

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 0
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM

Temelbilgi.com Olarak Aradığınız Her Türlü Bilgiyi Paylaşıyoruz. Temel Bilgi - Aradığınız Her Bilgi Burada! Bilgili olmak için temelbilgi.com'u her gün ziyaret edebilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir