1. Anasayfa
 2. Kişisel Gelişim

Kişisel Gelişimde Stresi Azaltmak | Tam 5 Yol

Kişisel Gelişimde Stresi Azaltmak | Tam 5 Yol
kisisel gelisim tavsiyesi
0

Kişisel gelişimde stresi azaltmak önemlidir. Stresin kişisel gelişime zararı vardır. Kişisel gelişimde stresi azaltmanın 5 yolunu bu yazımda açıklıyorum.

Stres, insanların hayatlarındaki dengesizliğe karşı duygusal, davranışsal yada psikolojik bir tepkidir. Dengesizliğin bir çok etkeni olabilir.

Kronik stres yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve depresyon ile ilişkilendirilmiştir. Stresin belirtileri ise kötü uyku ( çok fazla uykuda buna dahildir), mide ve sindirim sorunları, duygusal sinirlilik, boyun, omuz ve yüzde gerginlik, sosyal ortamlardan çekilme isteği, panik ataklar, uyuşukluk ve yorgunluk, odaklanamama sorunu, iştahta dengesizlik(iştah artabilir veya azalabilir), uyuşturucu ve alkol gibi maddelerin tüketiminde artış vb.dir.

Kişisel Gelişim Farkındalık Nedir?, Kişisel Gelişim Nedir? Neden Önemlidir?, Kişisel Gelişim Önerileri | Tam 7 Öneri, Kişisel Gelişim Filmleri | Tam 7 Öneri başlıklı yazılarımda ilginizi çekebilir.

Kişisel Gelişimde Stresi Azaltmak 1. Yol – Aktif Olun

Kişisel gelişiminizin zarar görmesini istemiyorsanız kişisel gelişimde stresi azaltmak zorundasınız. Stresi azaltmada 1.yol aktif olmaktır. Yani hareket halinde olmaktır. Koşun, yürüyün, yüzün, doğada dolaşın, spor yapın ve sizi hareketlendirecek hobilerinizle vakit geçirin. Bunlar sizi harekete geçirecek birkaç öneridir.

Kişisel Gelişimde Stresi Azaltmak 2. Yol – Uykuya Dikkat Et

Her gün yeterince uyuduğunuzdan emin olun, yatış ve uyanış saatlerinize dikkat edin. Eğer çok geç yatıyorsanız ve çok geç kalkıyorsanız bu saatleri normal saatlere çekmeye çalışın. Burada dikkat etmeniz gereken husus, uyku düzeni iki günde düzene girmez. O yüzden azar azar düzenli bir şekilde uyku saatlerinizi ayarlayınız. Uykunuzu yeterince aldığınıza dikkat etmeniz bile stresi azaltacaktır.

kişisel gelişim önerileri
kişisel gelişim önerileri

Kafein alımı geç saatlerde uyumanıza sebep olabilir. O yüzden uyku problemi yaşıyorsanız uyku saatinizden 6-8 saat önce kafein alımını durdurmanızda fayda var. Hatta öğlenden sonra kafeini azaltmayı veya almamayı da deneyebilirsiniz. Bunlar sadece öneridir. Her insan farklıdır. Kimisi 10 bardak çay içer saat 10’da yatar. Kimisi 1 bardak çay içince sabahlara kadar uyuyamaz. O yüzden kendinizi tanımak zorundasınız. Hangisi size uygun bunu siz bilebilirsiniz. Ben sadece önerilerde bulunurum. Bu öneriler herkeste olumlu etki bırakmayabilir.

Kişisel Gelişimde Stresi Azaltmak 3. Yol – Planla

Bir şeyler ters gittiğinde çoğu insan stres yapar. Bu stresi önlemek için planlama yapmak gerekir. Bir şeyin planı varsa o işte terslik olma ihtimali düşüktür. Terslik olsa bile planda tersliklere karşı önlemlerde vardır. O yüzden güzel bir planlama sizi stresten koruyacaktır. Korumasa bile stresi azaltacaktır. Mutlaka faydası olacaktır.

kişisel gelişim
kişisel gelişim

Kişisel Gelişimde Stresi Azaltmak 4. Yol – Sevdiklerinizle Olun

Sevdiklerinizle zaman geçirerek stresi azaltabilirsiniz. Sevdiklerinizi sarılın ve sakinleştiğinizi, rahatladığınızı hissedin. Sevdiklerinizle konuşun onlara sıkıntılarınızı ve endişelerinizi anlatın. Sevginin iyileştirici gücünden faydalanın.

Kişisel Gelişimde Stresi Azaltmak 5. Yol – Sadeleşin

Minimalizm, kısaca sadeliktir. Minimalist ise hayatı sade yaşayanlardır. Minimalist bir insan hayatında gereksiz şeyler bulundurmaz. Sizlerde minimalist olarak gereksiz şeylerden kurtulabilirsiniz. Gereksiz olan her şey insana yük yapar, işe yaramayan eşyaları biriktirmek anlamsızdır.

Hayatınızda o lazım olur, bu lazım olur diye sakladığınız eşyalar kaç kez lazım oldu? Yaşadığınız evi, ortamı, yattığınız odayı, çalışma masanızı sadeleştirdiğinizde stresiniz azalacaktır. Gereksiz eşyalarla dolu bir oda çoğu kişide stres yapmaktadır. Ama sade, derli toplu bir oda stres yapmaz. Oda sadeleştikçe ve sadece gerekli eşyalar göz önünde kaldığında stres azalır. O yüzden huzurlu ve sade bir hayat ile stresi azaltın.

İnternetten sürekli alışveriş yapıyorsanız ve bir ürünü almak istiyorsanız. 48 saat geçmesini bekleyin. 48 saat geçtiğinde bu ürüne gerçekten ihtiyacım var mı diye kendinize sorun. Eğer gerçekten ihtiyacınız varsa alın, yoksa almayın.

kişisel gelişim
Kişisel gelişimde stresi azaltmak

Bir gün bana internetten hep alışveriş yapıyoruz. Ama aldığımız ürünleri kullanmıyoruz dediler. Nasıl yani ihtiyacınız olmayan ürünleri mi alıyorsunuz dediğimde evet cevabını aldım. Peki ne yapıyorsunuz dediğimde. Öylece bir kenarda duruyor dediler. Peki o ürünleri neden aldınız dediğimde ise kampanya vardı, indirim vardı, son üründü gibi cevaplar aldım.

Yani insanlar ihtiyacı olmayan ürünleri kampanya ve indirim olduğu için alıyorlar. Bende sizi minimalizm ile tanıştırayım bu sorundan kurtulun dedim ve o insanları minimalizm ile tanıştırdım. Bir süre sonra o insanları tekrar gördüm. Sorunun minimalizm sayesinde çözüldüğünü söylediler. Yani sadelik stresi azaltır. Çünkü o insanlar yaşadıkları bu sorun yüzünden strese giriyorlardı.

temelbilgi.com twitter hesabı: @temel_bilgi

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 0
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 1
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM

Temelbilgi.com Olarak Aradığınız Her Türlü Bilgiyi Paylaşıyoruz. Temel Bilgi - Aradığınız Her Bilgi Burada! Bilgili olmak için temelbilgi.com'u her gün ziyaret edebilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir