1. Anasayfa
 2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Korona Olanlar Ne Yapmalı? 2022 Güncel

Korona Olanlar Ne Yapmalı? 2022 Güncel
Korona Olanlar Ne Yapmalı
1

Korona olanlar ne yapmalı sorusu salgının devam etmesi ile birlikte önemini koruyor. Tüm dünyayı kısa sürede etkileyen ve hâlâ kesin olarak çözümü bulunmayan, tehlikesi devam eden korona virüse yakalandığınızda hastalık sürecini daha kolay atlatmak için belirli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Evde Geçirilen Süre

Korona olanlar ne yapmalı sorusu için en önemli noktaların başında evde geçirilecek olan süre gelir. Halihazırda korona virüse yakalanmış olanlar eğer tedavileri için hastane ortamı gerekmiyorsa evde karantinaya alınmaktadır. Karantina süresi 10 ile 14 gündür.

Korona olanlar ne yapmalı
Korona olanlar ne yapmalı

Bu süreler kapsamında kişi hastalığını atlatabilmek için hekim tarafından verilen ilaçları kullanmalı, aynı zamanda genel sağlığına da dikkat etmelidir. Korona olanların evde yapacakları şu şekilde sıralanabilir;

 • Virüse yakalanan kişi öncelikli olarak eğer evi başkalarıyla paylaşıyorsa mutlaka bir odada kendisini izole etmelidir. Diğer ev sakinleri ile fiziksel temas kurulmamalıdır.
 • Tuvalet ve banyo gibi alanlar kendisine özel olmalıdır, diğer ev sakinleri tarafından kullanılmamalıdır.
 • Koridor gibi alanlardan geçerken mutlaka maske takmalıdır.
 • İzole olan oda sık şekilde havalandırılmalıdır.
 • Hastanın yemek yediği tabak, bardak, kaşık, çatal gibi araçlar dezenfekte edilmelidir.
 • Hastanın kıyafetlerinin yıkanması gerekiyorsa yüksek ısıda, diğer kıyafetlerden ayrı olarak yıkanması gerekir.
 • Bol bol bitki çayları içebilirsiniz. Bu, koronayı atlatmanız da yardımcı olacaktır.

Bunun yanında hasta, evde geçirdiği süre boyunca hastalığı atlatmak adına kendisi için zararlı olacak faaliyetlerden uzak durmalıdır. Eğer kişi sigara içiyorsa kesinlikle sigara içmeden uzak durmalıdır. Bunun yanında kendisini yoracak sportif faaliyetlere de ara vermelidir.

Genel Olarak Korona Olanların Dikkat Edecekleri Noktalar

Korona olanlar ne yapmalı sorusu için sürecin iyi şekilde yönetilmesi oldukça önemlidir. Korona testi pozitif çıktıktan sonra ilgili sağlık kuruluşu tarafından hastalığın mevcut durumuna göre yönlendirme yapılacaktır. Bu sürede hastane veya hekim tarafından verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Aynı zamanda kişi yemek düzenine de bağışıklığını güçlendirmek açısından özen göstermelidir.

Korona olanlar ne yapmalı
Korona olanlar ne yapmalı

Bazı vakalarda yoğun mide bulantısı ve tat kaybı oluştuğu için kişi yemek istemeyebilir. Fakat yemek yememek kişinin bağışıklığının daha da düşmesine yol açacağı için günlük ihtiyacı olan besin değerlerinin alınması için gerekli olan özverinin gösterilmesi ve kişinin besin ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir.

Bunların dışında tabi ki de resmi kaynaklardan tam bilgi edinmek gereklidir. Bunlardan biri Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın covid-19 sitesidir. Burada hem güncel olarak korona sayılarını öğrenebilir, hem de bilgi edinebilirsiniz.

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 1
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın