1. Anasayfa
 2. Yazılım
Trendlerdeki Yazı

Github Nedir ? Nasıl Kullanılır ? 2021 Güncel

Github Nedir ? Nasıl Kullanılır ? 2021 Güncel
github nedir? nasıl kullanılır?
4

Github Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Github nedir? nasıl kullanılır? Bu soruya anlayabileceğiniz en iyi şekilde cevap vermeye çalıştım. Hadi yazıya geçelim.

Merhaba arkadaşlar, bugün size yeni başlayanlar için kolay github kullanımını göstermek istedik. Github ın ne olduğunu ve ne işe yaradığından bahsedelim biraz. Github yazdığımız kodları hangi dilde olursa olsun depolayabileceğimiz bir alan gibi düşünebiliriz. aynı zamanda farklı insanların yükledikleri kodları da görüp kullanabileceğimiz bir ortamdır.

Github, git yazılımı ile kontrol edilebilen bir alandır. Ama git ile github ı karıştırmayalım. İkisi farklı şeylerdir. Git bir yazılımdır. Github ise arayüz sistemi.

Github gibi farklı arayüz sistemleri da vardır. Hepsi git yazılımı aracılığıyla kullanılır. En ünlüsü ve popüleri github olduğu için, biz onu yazmak istedik.

Github Hesabı Açma

Evet şimdi gelelim github hesabımızı açmaya ve github ı nasıl kullanacağımızı öğrenmeye. Github hesabımızı aşağıdaki linkten açabiliriz.

Link: github.com/join

Github hesabımızı açtıktan sonra, sizi dashboard da 4 kısım karşılıyor. En üstte menümüz var, menümüz de bir arama çubuğu var. Bu arama çubuğunda githubdaki her şeyi arayabilirsiniz. Projeleri, repoları veya kişileri. En sağ kısımda profil fotoğrafınıza tıklarsanız oradan kişisel bilgilerinize kolayca erişim sağlayabilirsiniz. Dashboard’a gelecek olursak, ana sayfa 3 e bölünmüş durumda. En sol tarafta geçmişte açtığınız repolarınız listelenir veya yeni bir repository açabilirsiniz. Orta bölümde ise, takipleştiğiniz ya da takip ettiğiniz kişilerin hareket durumlarını gösterir. Şu kişi bu repoyu oluşturdu, şunu takip etti gibi sosyal medya aktiviteleri. En sağ bölüm de ise, keşif yapabileceğiniz projeleri rastgele gösterir.

Repository Kavramı Nedir?

Peki ya Repositories nedir? kısa adıyla repo olarak anılan bu işlev, projelerinizin depolandığı yerdir. İstediğiniz her türlü dosyayı depolayabilirsiniz. Dosya, fotoğraf, video veya ses dosyaları.

Şimdi gelelim oluşturduğumuz projeleri ve yazdığımız kodları github a yüklemeye. Yukarıda bahsettiğimiz Repository kısmını kullanacağız.

Github Nedir Nasıl Kullanılır?
Github Nedir Nasıl Kullanılır?

Buradaki new butonu ile yeni bir repository oluşturuyoruz.

Github Nedir Nasıl Kullanılır?
Github Nedir Nasıl Kullanılır?

Daha sonra açılan sayfada repositorynize bir isim verdikten sonra isteğinize göre public(herkese açık) ya da private(özel) olarak ayarlayabilirsiniz. Daha sonra readme dosyasını da dahil ettikten sonra create repository butonuna tıklayarak repository i oluşturmuş oluyoruz.

Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?

biraz önce bahsettiğimiz Readme dosyası ise, reponuz hakkında bilgi verebileceğiniz yerdir. Readme’yi bir rehber olarak düşünebilirsiniz. Yani projenizin rehberinin orada yazıyoruz. Fotoğraf, video veya gif ekleyebilirsiniz. Readme düzenlemesini normal html etiketleri ile yapıyoruz. Github, düzenlememiz için bir kod bloğu açıyor bize.

Repository i açtık fakat işimiz bitmedi henüz. repositorymizi oluşturduktan sonra bizi aşağıdaki ekran karşılıyor.

Github Nedir Nasıl Kullanılır?
Github Nedir Nasıl Kullanılır?

Repository’e Dosya Nasıl Yüklenir ?

Burada reponuza dosya ekleyebilir. Ya da zip formatında kolayca indirebilirsiniz. Eğer çok fazla dosyanız varsa, Go to file kısmından o dosyaya kolayca gidebilirsiniz. Add file kısmından, tek bir dosya ekleyebilir, ya da bilgisayarınızdan dosyalar yükleyebilirsiniz. Ama dikkat edin, github sitesi üzerinden dosya yükleme de, 100 dosya sınırı mevcut. Onun için Github desktop ya da git sistemiyle yolluyoruz büyük projelerimizi. Github Desktop Nasıl Kullanılır ? merak ediyorsanız bu linkten ulaşabilirsiniz. Daha sonra eklediğiniz dosyaları direkt olarak main kısmında görebilirsiniz, düzenleyebilirsiniz ya da silebilirsiniz. Main kısmının bir altında, yukarı da bahsettiğimiz readme kısmı bizi karşılıyor. Readme ye kendi notlarınızı alabilir, ya da bir proje rehberi oluşturabilirsiniz. Yukarı da anlatmıştık zaten.

4
Github Nedir Nasıl Kullanılır?

Biraz da github daki diğer bölümlerden bahsedelim. mesela profil kısmını inceleyelim biraz. Profilinize girdiğiniz de, klasik bir sosyal medya profili bizi karşılıyor. Fotoğrafınız, biografiniz, diğer sosyal medya linkleriniz en sol kısımda yer alıyor. Orta bölümde ise bizi profil dashboardı karşılıyor. Burada Sevdiğiniz repolarınızı pinleyip gösterebilir. Ya da hiç göstermeyebilirsiniz. İlk kısım repo ön izlemesinden oluşuyor. Daha aşağı kısımda contributions yani katkı kısmı var. Burada bir takvim var ve gün gün ne yaptığınızı oraya kayıt ediyor. Bir projeye ne kadar katkı verirseniz o kadar katkı sayısı kazanıyorsunuz. İlk hesabınızı açtığınız da size 1 katkı puanı veriyor mesela. Daha sonra bir projenizi güncellediniz diyelim. Güncelleme miktarına kadar hesaplayıp size katkı puanı veriyor. Böyle böyle gelişiyor profiliniz.

Github Nedir ? Nasıl Kullanılır? adlı yazımız ile ilk başlangıç seviyesi olarak bu kadar bilginin yeterli olacağını düşündük. Bir sonra ki yazılarımız da görüşmek üzere…

Javascript, java ve c# dillerinde yapılan projelere göz atmak isteyenler ve yazılım ile ilgilenenler için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 1
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (4)

 1. Güzel yazı teşekkürler.

 2. Güzel bir bilgi paylaşımı olmuş hocam teşekkürler

Bir yanıt yazın