1. Anasayfa
 2. Atatürk
Trendlerdeki Yazı

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler 2022 Güncel

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler 2022 Güncel
Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler
7

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

Atatürk hakkında bilinmeyen bilgiler yazımızla sizleri bu konuda Atatürk’ün oldukça bilinmeyen bilgileriyle buluşturuyoruz. Keyifli okumalar dileriz.

Boyu ve Kilosu Ortalama Düzeydeydi

Atatürk Hakkında Bilinmeyenler
Atatürk Hakkında Bilinmeyenler

Mustafa Kemal Atatürk’ün boyu 1.74, kilosu ise 74 civarlarındaydı.

42 numara ayakkabı giyerdi. Genellikle siyah rugan ayakkabı giyerdi.

Bir TC Kimlik Numarasına Sahipti

TC kimlik numarası 10000000146. Bu aslında birinci sıradaki TC kimlik numarası. En sondaki 46 ise sistem tarafından güvenlik amacıyla konulmuş.

Yemek Yemeyi Çok Sevmezdi

Atatürk boğazında çok düşkün değildi. Çoğu zaman sofradan tam doymadan kalkardı. Çok düşkün olmasa da en sevdiği yemek etsiz kuru fasulye ile pilavdı. Bir diğeri ise Karnıyarık yemeği idi. Atatürk karnıyarığı da pilavla karıştırıp yemeyi severdi. Yemeklerin yanında ise genellikle ayran ve limonata içerdi. Ayrıca Atatürk, Türk kahvesini de çok severdi. Söylenenlere göre günde 10-15 fincan Türk kahvesi içiyordu.

Çok Şık Giyinirdi

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler
Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

Giyim konusunda ise Atatürk’ün ne kadar şık olduğunu ve ne kadar modern giyindiğini eski fotoğraflarından görmekteyiz. Atatürk’ün tüm gömlekleri beyaz ve bej rengindeydi. Resimlerde sık sık gördüğümüz takım elbiseler ise kendi çizimiydi. Gelen hediye yabancı kumaşlardan kıyafet diktirirken, Sümerbank’ın kendisine özel hazırladığı kumaşlardan giysilerini yaptırmıştır.

Lacivert Rengini Sevmezdi

Kıyafet konusunda kendi tarzını kendisi yaratan Atatürk lacivert rengini sevmezdi. Bundan dolayı dolabında laciverte yer yoktu.

Hayvanları Çok Severdi

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler
Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

Atamızın ne kadar hayvan sever olduğunu bilmeyen yoktur zaten. ‘Foks’ isminde de bir köpeği vardı. Mustafa Kemal Foks’u Yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan satın almıştı. Foks öldükten sonra anısını yaşatmak adına doldurulup mumyalanmış. Merak edenler ve ziyaret etmek isteyenler için ise Anıtkabir’de ‘Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi’nde sergilenmektedir.

Sadece köpek değil Mustafa Kemal atları da çok severdi. Çok sevdiği Sakarya isimli bir atı vardı ve Atamız bu atını, eşi Latife Hanım’a hediye etmiştir.

Spor Yapmayı Severdi

Sağlığına dikkat eden Atatürk sağlıklı bir hayat sürmeye özen gösterirdi. Spor yapmayı çok severdi. Aynı zamanda at binmek ve yüzmek Atamızın en sevdiği sporlar arasındaydı. Sadece spor yapmakla kalmayıp sporu diğer insanların da yapması için teşvik ederdi. Türk gençliğine ‘Gençlik ve Spor Bayramı’nı armağan ederek spora verdiği değeri ve bu konudaki öncülüğünü de ortaya koymuştur.

Sanatı ve Sanatçıyı Severdi

Sanata ve sanatçıya verdiği değer tartışılmaz bir gerçekti. Atatürk aynı zamanda çok kitap okurdu. Binlerce kitaptan oluşan kitaplığı vardı. İçlerinden en sevdiği kitap ise Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu isimli romanıydı. Mustafa Kemal Çalıkuşu kitabını öyle çok severdi ki sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfa açıp okurdu. Aynı zamanda Atatürk yaklaşık olarak 3977 tane kitap okumuştu. Bir insanında bu kadar çok kitabı bir ömre sığdırması inanılmaz.

Atatürk sadece okumazdı. Aynı zamanda kendisi de kitap yazardı. 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. Bugün matematikte ve günlük hayatta sık sık kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe kelimeleri Atatürk buldu. Bu kitap dışında Medeni Bilgiler, Karisbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda 13 kitabı daha bulunmaktadır. Atatürk, Sakarya Meydan Muharebesinde, top gürültüleri altında, çadırında J.J.Rousseau’nun eserlerinin tümünü okuduğunu kendisi TBMM de yaptığı bir konuşmasında açıklamıştı.

Atatürk’ün sanata verdiği değer yalnızca kitapla da sınırlı değildi. Okul yıllarından itibaren şiirler yazmaya başlamıştı. Bunun yanı sıra ‘Minber’, ‘İrade-i Milliye’ ve ‘Hakimiyet-i Milliye’ adlarında 3 adet gazete çıkarmıştır.

Mustafa Kemal aynı zamanda dört yabancı dil biliyordu. Fransızcayı yazıp konuşabiliyordu, Almancayı ise anlar ama konuşamazdı. Farsça ve Arapçayı ise mükemmel derecede biliyordu.

Çiçekleri Severdi

Bir rivayete göre Atamızın çok sevdiği bir çiçek varmış ve Atamız çok sevdiği için bu çiçeğe Atatürk ismi verilmiştir. Başka bir iddiaya göre ise Meksika kökenli olan çiçeği Türkiye’de yetiştiren bitki bilimciler bu çiçeğe Atatürk ismini verdi.

Son Nefesi

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler
Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

Söylenene göre Mustafa Kemal hasta yatağındayken doktoruna dikkatle baktı ve son söz olarak Aleykümselam dedi. Ardından girdiği komada ise 30 saat kaldı. 10 Kasım günü 09:05 de mavi gözlü dev bu dünyaya veda etti. Ölümünün Ardından UNESCO tarafından ‘Yüzyılın Lideri’ unvanı verilmiştir. Mustafa Kemal 21. Yüzyılda tüm dünya tarafından tanınmakta ve Liderliği dillerden dillere dolaşmaktadır. Atamızı sevgiyle, saygıyla, minnetle anıyoruz…

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Daha fazla Atatürk yazıları yazmaya devam ediyoruz. Sitemizi ve instagram hesabımızı takipte kalarak bize destek verirseniz çok seviniriz.

Atatürk Hakkında Bilinmeyen Bilgiler

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 15
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 4
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
 1. Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Devamını bekliyoruz..

Yapılan Yorumlar
 1. Çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık. Devamını bekliyoruz..

Bir yanıt yazın