1. Anasayfa
 2. Yazılım
Trendlerdeki Yazı

Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır? 2022

Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır? 2022
Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?
1

Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır? Merhaba arkadaşlar, bu yazımız da size Github Desktop kullanmayı ve işlevlerini öğretmeye çalışacağız. İlk olarak aklınıza neden böyle bir program kullanıyoruz, siteden direkt işlerimizi halledemez miyiz sorusu gelebilir. Oldukça normal. Ama, Github Desktop programını kullanmanın avantajlarını ve zamandan tasarruf ettiğini gördüğünüz de, bu fikriniz değişecek eminim.

Github Desktop Kurulum

Hadi gelin programı kullanmayı öğrenelim. İlk olarak Github Desktop programını bu linkten indirelim

Github Desktop İndir: https://desktop.github.com/

Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?
Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Daha sonra kurulum işlemini yapınız. Kurulum işleminin sonunda size bir dosya yolu seçebileceğiniz bir ekran gelecek. Buradan github repolarınızın, bilgisayarınızda hangi dosya da tutulacağını seçiyoruz. Onu da seçtikten sonra, github hesabınız ile eşleşme yapması gerek. Burada tarayıcınızdan githuba giriş yaparak, kolaylıkla eşleşme yapabilirsiniz.

Github Nedir? Nasıl Kullanılır ?

Ve Github Desktop kullanmaya hazırsınız.

Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?
Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kurulumu tamamladıysak, artık programı kullanmayı öğrenebiliriz. Şimdi, genel olarak program 2 ana bölüme bölünmüş durumda. İlk bölüm olan sol taraftaki kırmızı çerçeveli bölüm, burada repolarınızı ve dosyalarınızı görüntüleyebileceğiniz kısım. Sağ taraftaki sarı çerçeveli büyük bölüm ise, seçtiğiniz repoya göre yapabileceklerinizi gördüğünüz bölüm. Burada önemli olan adım, ilk başta size verdiği dosya yolunda repolarınızı tutmanız. Github o yola göre dosyalarınızı algılıyor. Ben kendimden örnek verecek olursam, masaüstüne açtığım bir klasörü github desktop’a verdim. Artık repolarımı orada tutuyorum ve oradan açıyorum.

Github Desktop Linux’a İndirme

Github Desktop resmi sitesine baktığımız zaman, aslında 2 adet platforma indirme seçeneği sunuyor bize. Windows ve macos işletim sistemlerine direkt olarak indirebiliyoruz.

Ancak Linux kullananlar ne yapmalı bu durumda? Sabırlı olun her şeyin bir çözümü vardır. Aşağıya bıraktığım linkten Linux Ubuntu için kurulum yapmayı anlatıyor. Kolayca kurabileceksiniz.

Linke tıkladığınızda Linux için bazı temel kodlar göreceksiniz. Linux terminal ekranında onları yazdığınız zaman Github Desktop Linux’a başarıyla kurulacaktır.

Github Desktop Linux Kurulum Linki: https://gist.github.com/berkorbay/6feda478a00b0432d13f1fc0a50467f1

Github Desktop Repositery Açma

Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?
Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eğer 0 dan bir repo açarak devam etmek istiyorsanız, Github Desktop üzerinden, create new repositeye tıklayarak oluşturabilirsiniz. Ordan oluşturduğunuz repo dosyası, verdiğiniz klasör yoluna kaydoluyor. Ama github üzerinden klonlamak istiyorsanız da, clone repository diyerek, ordan hesabınızda ki repolardan seçerek klonlayabilirsiniz.

Github Desktop Push Etme

Github Desktobun en önemli özelliğine gelirsek, projeniz de yaptığınız değişiklikleri kolayca githuba push etme özelliği. Daha önceden bir projeniz var diyelim ve bunu desktop üzerinden kolayca yollamak istiyorsunuz diyelim. İlk olarak o projeye ait bir repo açmalısınız. İster web sitesi üzerinden açıp, desktopta klonlayın, isterseniz de direkt desktop üzerinden açın.

React Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kurulur?

Desktop üzerinden o repoya yerleştikten sonra, proje dosyalarınızı github desktop da seçtiğiniz klasörde ki dosyaya atmanız lazım. Bu biraz uzun sürebilir projenizin büyüklüğüne göre. Atma işlemi bittiğinde programa baktığınız da, bütün dosyalarınızı sol kısımda göreceksiniz.

Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?
Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Fotoğrafa bakacak olursak, sol tarafta ki gözüken dosyalar, sizin projenizin dosyaları. Bunları githuba yollamak ise oldukça basit. Dosyalarınızın olduğu kısmın tam aşağısında bir kısım daha mevcut. Buradan githuba yolluyoruz. Ama program bizden zorunlu olarak summary bilgisi istiyor. Ben genel de oraya değişiklik yaptığım gün ve zamanı yazıyorum. Siz ne isterseniz yazabilirsiniz. Aşağı kısımda ki açıklama satırı ise isteğe bağlı. Summary yazdıktan sonra commit to main buttonuna basarsanız. Githuba pushlayacaktır.

Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?
Github Desktop Nedir? Nasıl Kullanılır?

Daha sonra yollama işlemi bittikten sonra, fotoğrafa ki kısımda gördüğünüz push origin buttonuna basarak, işlemi bitirebiliriz. Artık projeniz github üzerinde yayınlanmıştır. Projeniz de yaptığınız en ufak bir değişiklik saniyesinde desktop üzerinde gözükür ve hemen pushlayabilirsiniz.

Github Desktop Kullanmak bu kadar basit aslında. Daha farklı yazılarımız da görüşmek üzere.

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 1
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 1
  be_end_m
  BEĞENDİM
İlginizi Çekebilir

Yorumlar (1)

  Bir yanıt yazın