1. Anasayfa
 2. Yazılım

Temel Metin Tanımlama

Temel Metin Tanımlama
0

Temel metin tanımlama komutları web sayfası üzerindeki metinlerin görüntülenmesinde kullanılmakta olan komutlardır, paragraf kalın yazı italik çizgili yazılar başlıklar gibi temel html metin komutlarını içermektedir.

 • <p></p> Paragraf

Paragraf tagi arasında yazılan tüm metin tarayıcılarda ayrı bir paragraf olarak görüntülenmektedir.

 • <h1><h2><h3>…<h6> Başlık

HTML başlıklar tarayıcılarda tasarım olarak aksi bir dizayn kasıtlı olarak kullanılmazsa normal yazılardan daha büyük puntolar ile ve kalın yazı ile görüntülenir. Ayrıca arama motorları da sayfanın içeriği hakkında analiz yaparken başlıklara önem verir özellikle h1 ve h2 en büyük başlıklardır ve SEO açısından bu başlıklar ciddi önem taşımaktadır.

 • <br> Break CR satır sonu

komutu ile yazı alt satıra inerek devam etmektedir , bu komut kullanılmazsa yazı satırlara bölünmeden yan yana yazılarak devam edecektir. Tabi sayfa yada paragraf öğresi yada diğer bir bölüm div yada tablo içerisinde bulunan yazı bulunduğu alan genişliği kadar devam edecek ve alt satıra maximum genişliğe geldiğinde kendiliğinden inecektir.

 • <b> Bold <strong> Kalın yazı

Yazının Kalın olarak yazılmasını sağlamaktadır. Bold tagi son zamanlarda strong tagi ile değiştirilmiştir ve html5 ile b yerine strong kullanımı tavsiye edilmektedir.

 • <i> Italik <em> belirgin yazı

Yazı içerisinde yatık ve dikkat çekici yazı yazmanız gerekebilir , Önceki standartlarda i italik tagi ile yapılabilen yatık yazı için html5 de em tagı önerilmektedir.

 • <u> underline altı çizgili yazı

Yazı içerisinde altı çizgili yazı yazmak için u tagi kullanılmaktadır, html5 ile altı çizgili yazı için css komutları gösterilmektedir ama yinede u ile altı çizgili yazı yazılması mümkündür.

HTML5 ile font ve diğer inline dediğimiz satıriçi yazı tagleri yani komutları devre dışı bırakılmıştır ve tamamen yazı tanımlamaları ve görsel tanımlamar CSS ile yapılmaya başlanmıştır, o yüzden artık geçerliliğini yitirmiş kodları sizler ile paylaşmayacağız.

Temel web sayfası tanımlama tagleri olan body head title gibi tagleri temel html sayfa tag leri sayfasında incelemeniz mümkündür.

Temel CSS Kullanımı sayfamız CSS temel yapısı ve kullanımı hakkında bilgi vermektedir.

Temel Metin Tanımlama HTML Tagleri

HTML Tag nedir ?

HTML tag , komut olarak düşünülebilir. Örneğin </br> break komutudur, satır sonunu belirler ve bir alt satırdan yazım devam eder. <p></p> tag i paragraf başı ve sonunu işaret etmektedir. Tag lerin etki alanı başlangıç ve bitiş kısmı arasındadır örneğin <b> kalın yazı </b> komutu kalın yazı kelimelerini kalın harf ile yazar kalın yazı .

Temel HTML sayfa yapısı nasıldır kısmındaki <html> <head><title><body> 4 temel html tag leri  dir.

Temel Metin Tanımlama Html Tagleri ve Temel Html Sayfa Tagleri

html
temel metin tanımlama ve temel html sayfa tag

Temel html sayfa tag leri html head ve body tagleridir. Bir html sayfa head ve body olarak iki temel kısma ayrılmaktadır. Head sayfada görüntülenmeyen ve sayfanın tasarımı ile alakalı teknik formatın kaydedildiği ve işlevsel bilgiler ve komutların bulunduğu kısmı sınırlar. Body ise sayfanın ekrana görünecek öğelerini içinde barındırır. Yani head sayfayı tanımlar , body içeriği sınırlar.

<html>
<head>
<title>temelbilgi.com</title>
</head>
<body>
sayfa içeriği
</body>
</html>

Gördüğünüz gibi html sayfa html tag ı ile başlar , head içerisinde title tag ı sayfanın başlığını atar , bu bilgi tarayıcı üzerinde görüntülenir ve arama motorları için önemlidir. Body tagı içerisinde yer alan tüm bilgi ekrana çıkan bilgidir toplamda 8 satır kod bulunsa da bu sayfa yalnızca ekrana “sayfa içeriği” metni veren bir sayfadır.

html
Temel Metin Tanımlama
Temel metin tanımlama
Temel metin tanımlama

Bir sonraki yazıda Temel Metin Tanımlama HTML Tagleri bulunmaktadır. Diğer yazılım konuları için yazılım kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 2
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 0
  be_end_m
  BEĞENDİM

Temelbilgi.com Olarak Aradığınız Her Türlü Bilgiyi Paylaşıyoruz. Temel Bilgi - Aradığınız Her Bilgi Burada! Bilgili olmak için temelbilgi.com'u her gün ziyaret edebilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir