1. Anasayfa
 2. Bilgi

Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir? Detaylı Anlatım 2022

Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir? Detaylı Anlatım 2022
0

Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir?

Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir? İpliklerin çeşitli şekillerde bir araya getirilerek oluşturulduğu yapıya kumaş denir. Kumaş türleri kendi arasında çok farklı çeşitleri vardır. Her kumaşın kendine ait bir özelliği ve kullanım alanı mevcuttur. Kumaş türlerini yaparken en çok tercih edilen malzeme pamuktur. Kumaş fiyatları da kumaşın cinsine ve kalitesine göre değmektedir. Hazır Giyim dünyasında  büyük beden elbise fiyatlarını belirten en önemli özellik de kullanılan kumaş türü ve kalitesidir.

Günümüzde özellikle doğal kumaşlara ilgi artmıştır. Doğal kumaş nefese alan ve terletmeyen bir yapıya sahip olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir. Şifon kumaş, atlas kumaş, poplin kumaş, krep kumaş, viskon kumaş, aerobin kumaş ve şifon kumaş en bilinen kumaş çeşitleridir. Kumaşlar sınırsız özellik ve çeşide sahiptir. Kumaşlar tasarımı, dokusu, lif yapısı, görünümü açısından farklı özelliklere sahiptir. Başta hazır giyim olmak üzere farklı sektörlerde kullanılan kumaşlar büyük beden kadın farklı desenlere ve özelliklere sahiptir. Kumaşlar türüne göre sınıflandırılmanın yanında ana malzeme bakımından pamuk, yün ve ipekten yapılmıştır. Pamuk tekstil dışında kimya ve sağlık sektöründe de kullanılır.

En çok üretilen ve tercih edilen kumaş türü pamuklu kumaşlardır. Nem emme özelliği yüksek olan pamuk konforlu büyük beden bluz giysiler için ideal olan kumaş türüdür. Öte yandan yün kumaş ise sıcak tutma özelliği yüksek olduğu için kışlık giysilerde sıkça kullanılır. Yün kumaş deve, koyun gibi hayvanlardan elde edilir. Dolayısıyla maliyeti yüksek değildir. Yün kumaş çevre dostu bir kumaş türüdür. Yün kumaş az ıslanma ve çabuk kuruma özelliğine sahiptir.

İpek kumaş türü ise en dayanıklı en sağlıklı kumaş türüdür. Doğal liflerden oluşan ipek büyük beden gömlek kumaş türü en parlak kumaştır. Diğer kumaş türlerine göre daha pahalı olan ipek kumaş türü zarif ve şık bir görüntüye sahiptir. Kumaş Türleri Nelerdir? Özellikleri Nelerdir? sorusunu cevapladık. Aşağıda en çok tercih edilen kumaş türlerinin detaylı özelliklerini göreceksiniz.

Krep Kumaş Nedir Özellikleri Nelerdir?

Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri nedir?
Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri nedir?

Krep kumaş türü üste yapışmayan ve görüntü itibariyle şık duran kumaşlardır. Hazır giyim sektöründe çok sık tercih edilen krep kumaşlar gösterişlidir. Krep kumaş türü özellikle abiye kıyafetlerde, büyük beden kadın tesettür giyimde, takım elbiselerde, yazlık giysilerde çokça tercih edilir. Krep kumaş türü hafiftir. Özellikle yaz mevsiminde sıkça tercih edilir. Krep kumaş kaliteli ve şık bir kumaştır.

Viskon Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir?
Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir?

Sağlıklı ve kaliteli bir kumaş türü olan viskon kumaş yapısı itibariyle büyük bende kadın pamuklu kumaş türüne benzemektedir.  Kayın ağacından yapılan viskon kumaş türü pamuğa göre daha fazla nem emme özelliğine sahiptir. Bu özelliği nedeniyle baskı yapmaya daha uygundur.  Viskon kumaş üzerinde renkler daha parlak ve canlı görünür. Viskon kumaş tipi giyimi rahattır, kaygandır ve tenle uyumludur. Pek çok üründe kullanılan viskon kumaş türü nem emici özelliğe sahiptir. Bu özelliği nedeniyle büyük beden elbise viskon kumaş en çok yaz aylarında kullanılır. Viskon kumaş hem rahat hem kullanışlı bir kumaş çeşididir. Viskon kumaş çeşidi bluz, gömlek, elbisesi dekorasyon ürünleri ve bayan iç çamaşırı yapımında kullanılır.

Şifon Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir?
Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir?

Şifon kumaş oldukça ince bir yapıya sahip olup genellikle abiye elbiselerde kullanılır. İpeksi ve yumuşak bir görüntüye sahip olan büyük beden gömlek şifon kumaş ışık geçirebilir ve çok ince yapıya sahiptir. Şifon kumaş polyester, pamuk, ipek, reyon gibi malzemelerden üretilir. Özellikle polyesterden üretilen şifon kumaş türü daha dayanıklı ve uygun maliyetlidir. Şifon kumaş oldukça ince olduğundan iç gösterebilir. Bu nedenle altına astar dikilmesi tavsiye edilir.

Aerobin Kumaş Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir?
Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir?

Aerobin kumaş özellikle tesettür giyimde çok kullanılan renkleri canlı gösteren ve şıklık katan bir kumaştır. Büyük beden bluz Aerobin kumaş nefese alan bir kumaş değildir, kırışmaya dayanıklıdır, renkleri canlı gösterir, şeffaf değildir ev iç göstermez, üretim aşamasında likra kullanıldığı için esneme özelliği vardır.

Bu yazımızda Kumaş Türleri Nedir? Özellikleri Nedir? sorusunu cevapladık. Daha fazlası için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.

BU YAZIYA TEPKİ VER!
 • 1
  _ok_g_zel
  Çok Güzel
 • 0
  alki_
  ALKIŞ
 • 0
  part_
  PARTİ
 • 1
  be_end_m
  BEĞENDİM